Who We Are

  • Art
    • Andrew Cooper

      Teacher

    • Catriona Walker

      2nd in Charge

    • Claire Harmer

      Teacher/Key Stage Coordinator

    • Ev Abbott

      Head of Department

    • Marie Fullerton

      Teacher

    • Tina Gregoriou

      Teacher/Head of Year 8

  • Business & Economics
    • Nasir Amin

      Teacher

    • Nicola Rich

      Acting Head of Department

    • Safina Khatun

      Teacher/Post Holder

    • Sarah Murphy

      Acting Head of Department

    • Thamur Bukhari

      Teacher

  • Careers
    • Jackie Hollidge

      Careers Coordinator

  • CPSHE / Travel and Tourism
    • Jill Moore

      CPSHE Coordinator / Sports Partnership Coordinator

  • Drama
    • Anna Messides

      Assistant Headteacher

    • Daniel Thomas

      2nd in charge

    • Rousy Begum

      Head of Department

  • DT
    • Emily White

      Teacher

    • Florence Obiji

      Teacher

    • Guy Edwards

      Teacher

    • Pardeep Singh

      Head of Department

    • Wendy Sargeant

      2nd in charge

  • English
    • Bella Godsil

      Teacher/Head of Year 13

    • David Savage

      Teacher

    • Grainne McNeill

      Teacher

    • Isabelle Fox

      Teacher/KS5 Coordinator

    • Jemima Reilly

      Headteacher

    • Jo Bailey

      Assistant Headteacher

    • Joanna Cantwell

      Teacher

    • Joanna Clark

      Teacher/Key Stage 3 Coordinator

    • Kate Worden

      Head of English

    • LaDonna Dee

      Teacher

    • Laura Worsley

      Associate Headteacher

    • Penny Downes

      Assistant Headteacher

    • Rachel Armitage

      Teacher

    • Sam Smith

      Assistant Headteacher

    • Vina Vekria

      Teacher/Key Stage 4 Coordinator

  • Geography
    • Achilles Sarris

      Teacher

    • Elaine Danaher

      Teacher/Head of Year 11

    • Emily Bricknell

      2nd in charge

    • Hafizur Rahman

      Head of Geography

  • History
    • John Pickett

      Deputy Headteacher

    • Leila Tottingham

      2nd in Charge

    • Liam Urtone

      Head of Department

    • Tom Smith

      Assistant Headteacher

    • Vivienne Brian

      Teacher/Head of Year 12

  • Computing and ICT
    • Athaur Kadir

      2nd in Charge

    • Heeten Patel

      ITC Strategy Manager/BTEC/Partnerships

    • Shazul Ahmed

      Head of Department

  • Maths
    • Arthur Campbell

      Teacher

    • Eddie Rakshi

      Head of Maths

    • George Donaldson

      A Level Temporary Teacher

    • Joshua Hill

      2nd in Charge

    • Kiran Malah

      Teacher

    • Lisa Chalmers

      Teacher/Key Stage 5 Coordinator

    • Luthfa Miah

      Teacher

    • Maria Garcia-Stenton

      Teacher

    • Monwarra Khatun

      Teacher

    • Muhammed Uddin

      Teacher

    • Neelam Maru

      Assistant Headteacher

    • Peter Thomas

      2nd in Charge

    • Sean Bolton

      Teacher

    • Sebastian Bicen

      Teacher/ITT Coordinator

    • Sultana Begum

      Teacher

    • Urmi Quadir

      Teacher

  • Media
    • Emily Hughes

      Lead Teacher - Film/EPQ Coordinator

    • Laura Pickering

      Teacher/EPQ Lead

    • Robin Kemp

      Head of Media

    • Zoly Begum

      2nd in Charge

  • Modern Foreign Languages
    • Asiya Ali

      Lead Teacher Bengali

    • David De Sousa

      Teacher/Acting 2nd in Charge

    • Katie Jones

      Acting Head of MFL

    • Lucy Ross

      Teacher

    • Maureen Oswald

      Teacher

    • Maxine Louca

      Teacher

    • Petra Antonio

      Teacher

    • Shameem Pavel

      Teacher

  • Music
    • Dave Condon

      2nd in Charge

    • Joanne Paradise

      Teacher/ Key Stage 5 Coordinator

    • Matt Keil

      Teacher/Head of Year 9

    • Peter Romhany

      Head of Music

  • PE
    • Andy Cotterill

      Teacher/Head of Year 10

    • Dave White

      Head of PE

    • Jonathan Signore

      Teacher/Outward Bound Coordinator

    • Kath D'Arcy

      Teacher/Head of Year 7

    • Laura Drakett

      Teacher/CPHSE Development

    • Stephanie Roberts

      Teacher/Lead BTEC

    • Tina Patel

      2nd in Charge

  • Psychology
    • Bhavna Chouhan

      Temporary Teacher

    • Emma Carr

      Teacher/International Schools Coordinator

    • Kylie Crawley

      Head of Psychology

    • Nazma Rahman

      Teacher

  • Religious Studies
    • Emma Daly

      2nd in Charge/CPHSE Development

    • Isobel Boyson

      Head of RS

    • Molly Robson

      Lead Teacher - Humanities

    • Rizwana Rehman

      Teacher

    • Ruth Marx

      Key Stage 5 Coordinator/CPHSE Development

  • Science
    • Alan Power

      Teacher

    • Alison Alvarez

      KS3 Coordinator

    • Beth Haley

      Teacher

    • Bobby Nelson

      Teacher

    • Forida Khanom

      Teacher

    • John Mossell

      Teacher

    • Nazia Wild

      Teacher

    • Rukshana Haque

      Teacher

    • Sharon Sexton

      Teacher

    • Shuhela Begum

      KS4 Coordinator

    • Simon Maunder

      KS5 Coordinator

    • Simon O'Connor

      Teacher

    • Taruna Sharma

      Head of Science

  • Sociology and Health & Social Care
    • Catherine Reynolds

      Head of Sociology and Health & Social Care

    • Thaslima Begum

      Health and Social Care Teacher

  • Support Department
    • Charles Dickenson

      Teacher

    • Dianne Pennant

      Teacher (Physical Needs)

    • Katrina Rublowska

      Teacher/Autistic Spectrum Disorder/Acting 2nd in Charge

    • Patricia Sarris

      Teacher/Autistic Spectrum Disorder

    • Rachel Prowting

      Teacher (Speech and Language)

    • Rosalind O'Connor

      2nd in Charge

    • Ruth Barnett

      Head of Support/SENCO

    • Samad Ali

      Teacher (Visual Impairement)

    • Sarahjane Grimshaw

      Teacher (Speech and Language)