Departments
- Art and Photography
Andrew Cooper
Teacher
Claire Harmer
Joint Head of Art
Catherine Walker
Teacher
Catriona Walker
Joint Head of Art
Amy Wren
Head of Department
- Careers
Anna Da Conciecao
Careers Lead and Partnership & Progression Coordinator
Anisa Begum
Careers Administrator
- CPSHE
Gloria Good
Teacher/CPHSE Curriculum
- Design and Technology
Anisah Khan
Teacher
Adrian Mills
Teacher
Bilkis Rahim
Teacher
Pinky Rahman
Technician
Wendy Sargeant
Deputy Head of Department/Textile Design teacher
Pardeep Singh
Head of Department
Emily White
Teacher
- Drama
Lizzie Gunning
Teacher/Head of Year 9
Anna Messides
Assistant Headteacher/Drama teacher
- Economics and Business
Askor Ali
Teacher
Zubaer Ali
Teacher
Nasir Amin
Teacher
Rukshana Begum
Teacher
Edward Mahon
Teacher
Meera Nair
Teacher
Paul Waller
Assistant Headteacher/Buisness & Economics teacher
- English
Rachel Armitage
Teacher/KS5 Coordinator
Jo Bailey
English teacher/Assistant Head teacher
Hannah Brewer
Head of English
Liam Cannell
Joint Deputy Head of English
Amy Fletcher
Joint Deputy Head of English/Teacher
Bella Godsil
Assistant Head Teacher/English teacher
Jemima Reilly
Headteacher/English teacher
Lizzie Hester
Teacher
Sophie Hood
Teacher
Sam Smith
Assistant Headteacher/English teacher
Kate Worden
Assistant Headteacher/English Teacher
Penny Johnson
Teacher
Elis Williams
Teacher
Sabiha Rehana
Teacher
Madiha Zahid
Teacher
Charlie Smith
Teacher/Intervention
- Film and Media Studies
Ben Clements
Teacher
Mark Lickley
Deputy Head of Media & Film
Laura Pickering
Head of Media and Film
- Geography
Elaine Danaher
Teacher/Head of Year 11
Flora Dickinson
Teacher
Lucia Manville
Deputy Head of Department/Teacher
Hafizur Rahman
Head of Geography
- History
There are currently no team members within this category, please check back at a later date.
- Humanities
Molly Robson
Head of Department
- ICT and Computing
Shazul Ahmed
Head of Department
Athaur Kadir
Teacher
Heeten Patel
ITC Strategy Manager/BTEC & Partnerships/ICT & Computing
- Maths
Shahel Uddin
Head of Department
Mohammed Hussain Ali
Teacher
Muhammed Zubaer Ali
Teacher
Shofina Ali
Teacher
Aisha Begum
TEacher
Anjoo Begum
Maths
Lisa Chalmers
Teacher
Tahmina Khanom
Teacher
Monwara Khatun
Maths
Jos Lucas
Teacher
Kiran Malah
Teacher
Neelam Maru
Assistant Headteacher/Maths teacher
Ruth Mason
Teacher
Paula Mayes
Teacher
Shakti Pandey
Teacher
Urmi Quadir
Teacher
Muhammed Uddin
Teacher
- Modern Foreign Languages
Petra Antonio
Teacher
David De Sousa
Deputy Head of Department
Sophie Hope
Teacher
Katie Jones
Deputy Head of Department
Silvia Lapides
Teacher
Maureen Oswald
Head of MFL/DofE coordinator
Shameem Pavel
Teacher
Lucy Ross
Teacher
Nerys Reeves
Teacher
- Music
John Crockford
Teacher
Matt Keil
Head of Music
Lloyd Perry
Deputy Head of Music
Nicholas Robinson
Music Development Manager
- PE
Andy Cotterill
PE teacher and Year 11 Behaviour lead
Laura Macaulay
Teacher and Head of Pankhurst House
Tina Patel
Deputy Head of PE
Jonathan Signore
Teacher and Head of Chapman House
Dave White
Head of PE
Quang Ngo
Teacher
Ana Neves
Head Table Tennis Coach
- Politics and Citizenship
There are currently no team members within this category, please check back at a later date.
- Psychology
Bhavna Chouhan
Deputy Head of Psychology/Teacher
Kylie Crawley
Head of Psychology
- Religious Studies
Wahida Begum
Deputy Head of RS
Gloria Good
Teacher/CPHSE Curriculum
Fahzia Mannan
Deputy Head of RS/Teacher
Molly Robson
Head of RS and Humanities
Samira Hussein
Teachers
- Science
Fahima Akther
Teacher
Shuhela Begum
Teacher
Moshina Chowdhury
Teacher
Zeba Chowdhury
Deputy Head of Science/EPQ Coordinator
Mary Dushime
Teacher
Rukshana Haque
Teacher
Josh Kyme
Teacher
Bronwyn McMahon
Deputy Head of Science
John Mulholland
Teacher
Alan Power
Teacher
Sharon Sexton
Teacher
Taruna Sharma
Head of Department
Nazia Wild
Teacher
- Sociology, Health & Social Care
Thaslima Begum
Deputy
Yasmeen Jama
Teacher
Pelumi Owoseje
Teacher
Catherine Reynolds
Head of Health & Social Care/Sociology teacher
Susan Skyers
Head of Sixth Form/Health & Social Care/Sociology
- Support Department
Samad Ali
Teacher
Paula Carlin
SENCO
Dianne Pennant
Teacher
Patricia Sarris
Teacher
- Senior Leadership Team
Jo Bailey
English teacher/Assistant Head teacher
Jackie Frost
Bursar/Senior Leadership TEam
Bella Godsil
Assistant Headteacher/English teacher
Craig Griffiths
Deputy Headteacher
Anna Messides
Assistant Headteacher/Drama teacher
John Pickett
Deputy Headteacher
Jemima Reilly
Headteacher/English teacher
Sam Smith
Assistant Headteacher/English teacher
Kate Worden
Assistant Headteacher/English Teacher
Paul Waller
Assistant Headteacher/Buisness & Economics teacher
- Sixth Form
Susan Skyers
Head of Sixth Form/Health & Social Care/Sociology